Skip to main content

Polskie społeczeństwo, jak każde inne zresztą musi każdego dnia stawiać czoła wielu problemom, z jakimi mamy do czynienia. Oczywiście samo społeczeństwo z własnej inicjatywy z wieloma problemami nie jest w stanie sobie poradzić. Dlatego w naszym kraju od wielu już lat, choć z pewnymi reorganizacjami, funkcjonuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jego zadaniem jest między innymi polityka społeczna, która ma za zadanie przeciwdziałać różnego rodzaju problemom o charakterze społecznym.

Jakie to problemy? Choć polskie prawo wyraźnie mówi nam o równości wszystkich obywateli, to jednak wielu wciąż doznaje dyskryminacji. Szerzą się też liczna patologie, które prowadzą do zaburzeń życia społecznego w rodzinach, prowadzą do bezdomności, czy do popełniania przestępstw. Aby im zapobiegać, należy ciężko pracować od podstaw, czyli z jednostkami. Ta praca z pewnością nie jest łatwa, ale tylko ona może dać nam gwarancję, że nasze społeczeństwo będzie bardziej świadome i mniej podatne na schodzenie z dobrej drogi.

Współczesne problemy społeczne to także ubóstwo, nierówności społeczne, czy społeczne wykluczenie. Nasz kraj może i się rozwija. Urbanistyka przeżywa cudowny okres, bo powstają nowe osiedla, a na nich domy, nowe mieszkania i przestrzenie gospodarcze. A jednak są ludzie, którzy o tym wszystkim mogą sobie tylko pomarzyć. I to o nich polityka społeczna szczególnie powinna pamiętać.