Skip to main content

Zaczęła się wiosna, a wraz z nią na drogach przybyło rowerzystów. Im cieplej będzie na dworze, tym więcej osób przesiądzie się na te jednoślady. I to właśnie jest bardzo dobra informacja, szczególnie ważna dla naszego środowiska, które coraz bardziej narażone jest na zanieczyszczenie.
Zagrożenie smogiem, który pojawia się ostatnio często nad prawie całą Polską sprawia, że zaczynamy zastanawiać się nad jego przyczynami. Wiadomo przecież, że spaliny licznych samochodów, szczególnie w dużych miastach, nie pozostają bez wpływu na stan powietrza.
Zagrożenie spowodowane spalinami niektórzy porównują do zagrożenia bombą atomową. Motoryzacja zabija bowiem mnóstwo ludzi, niszczy krajobrazy i zatruwa środowisko. Zaś my, wdychając te toksyczne substancje, najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, najłatwiej bowiem wsiąść do samochodu i wygodnie podjechać do pracy, sklepu czy w inne miejsce.
A wiadomo przecież, że samochodów jest coraz więcej. Najlepiej widzą to ci, którzy mieszkają przy ruchliwych trasach, gdzie przeszkadza nie tylko smród spalin, ale także ogromny hałas.
Na szczęście ostatnio prowadzi się coraz więcej badań dotyczących wpływu zanieczyszczeń samochodowych na środowisko. Okazuje się, że w transporcie pasażerskim najlepsze byłoby ograniczenie ruchu prywatnymi samochodami na rzecz komunikacji zbiorowej. W rozwiązaniu problemu pomogłoby postawienie na rozwój gałęzi bardziej przyjaznych dla środowiska, na przykład kolei lub żeglugi śródlądowej. Zapewniłoby to redukcję zanieczyszczeń powietrza, ograniczyło hałas, a także obniżyło koszty. Ale do tego pewnie jeszcze długa droga.
Co można zrobić, żeby pomóc swojemu zdrowiu i zagrożonemu środowisku?
Właśnie rower jest świetnym rozwiązaniem i to nie tylko na wycieczki rowerowe, ale także do pracy czy szkoły, na zakupy, trening itd. Wśród zalet tego pojazdu wymienić trzeba możliwość łatwego zaparkowania czy wydostania się z zakorkowanej w godzinach szczytu drogi. A co najważniejsze rower nie potrzebuje paliwa, więc pieniążki zostają w naszej kieszeni.
Zaś co do zdrowia, to nie ma nic lepszego od odrobiny ruchu z rana czy po wielu godzinach spędzonych w szkole lub pracy. Często wychodzimy zestresowani nawałem obowiązków, a wysiłek fizyczny na rowerze pomoże nam się zrelaksować i zlikwidować ten stres.
Rower pełni więc nie tylko rolę pojazdu, ale także dostarcza rozrywki, poprawia stan zdrowia, pomaga zachować kondycję i szczupłą sylwetkę. Jest tani, wygodny i bezpieczny.
Już wkrótce lato, a wraz z nim sezon wakacji i urlopów. Wycieczki rowerowe z przyjaciółmi to najlepszy sposób na aktywny wypoczynek.
Oczywiście najpierw dobry plan podróży oraz sprawdzenie sprawności i wyposażenia roweru.
Przed wyjazdem ważny będzie wybór bagażnika rowerowego. Prawidłowy montaż bagażnika zabezpieczy nasz bagaż i zapewni nam komfort jazdy.
Jeżeli zaś planujemy pojechać samochodem na miejsce wypoczynku i przewieść tam rower, musimy zaopatrzyć się w bagażnik dachowy, który pozwoli bezpiecznie przetransportować nasz jednoślad. Takie bagażniki rowerowe to świetne rozwiązanie.
A potem już tylko rowerowy relaks na łonie przyrody.