Skip to main content

Dentysta to osoba, do której nikt z nas nie chodzi z przyjemnością. Niestety, tak samo jest z dziećmi. Już od najmłodszych lat swojego życia maluchy straszone są przerażającymi gabinetami stomatologicznymi. A przez to nie chcą później do nich chodzić. Jak więc oswoić dziecko z takim leczeniem i przygotować je do wizyty u dentysty?

Po pierwsze, pamiętajmy o tym, że to my jesteśmy najlepszym przykładem dla swoich pociech. Dzieci bardzo często starają się naśladować swoich rodziców. Dla nich mama i tato to wzór, za którym należy podążać. Dlatego sami również powinniśmy dbać o swoje zęby. Pokażmy swoim dzieciom, że regularnie myjemy zęby i chodzimy na wizyty do dentystów. Dzięki temu maluchy same będą chciały nas naśladować, co pozytywnie wpłynie na ich zdrowie.

Dodatkowo, częstym błędem wielu rodziców jest straszenie dzieci właśnie dentystą. Jeśli maluch źle się zachowuje, karcimy go i mówimy, że gdy będzie postępować tak dalej, udamy się z nim do dentysty. A w końcu kary nigdy nie należą do przyjemności. Jeśli więc tak postępujemy, nasze pociechy zaczynają kojarzyć dentystę z bólem, a wręcz sadyzmem. To skutecznie zniechęci je do wizyt u stomatologów. Dlatego karćmy dzieci w inny sposób i nie straszmy ich takimi zabiegami lekarskimi.

Warto również dokładnie omówić z dzieckiem przebieg takiej wizyty. Nikt z nasz przecież nie lubi nowych doznań, a maluchy po prostu się ich boją. Usiądźmy więc ze swoim dzieckiem i wytłumaczmy mu, na czym dokładnie polega wizyta u dentysty. Opowiedzmy mu o gabinecie dentystycznym i o tym co się w nim znajduje. Następnie odpowiedzmy na wszystkie pytania naszej pociechy. Dzięki temu rozwiejemy jej wątpliwości i przekonamy ją, że takie wizyty nie są niczym strasznym.

A to bardzo ważne, aby nie zniechęcać dzieci do wizyt w gabinetach dentystycznych. Jeśli przekonają się one, że nie ma w tym nic strasznego, na pewno będą chciały same regularnie dbać o swoje zęby. A to sprawi, że zaczną chętniej udawać się na wizyty do gabinetów stomatologicznych.