Turyści planujący podróż do Krakowa bardzo często chcą poświęcić jeden dzień swojego pobytu na wizytę w muzeum powstałym w miejscu byłego obozu koncentracyjnego. Auschwitz jest niewątpliwie miejscem wyjątkowym, dlatego co roku odwiedzają je tysiące osób. Turyści, zwłaszcza zagraniczni są jednak często zaskoczeni trudnościami z dostaniem się tam z Krakowa. Przychodzą do informacji turystycznej z nieskładnymi pytaniami w stylu: ,,Kraków Auschwitz przejazd? Która linia autobusu?” nieświadomi tego, że Oświęcim wcale nie jest dzielnicą Krakowa, a zupełnie innym miastem – w dodatku położonym półtorej godziny od Krakowa, przy dobrych warunkach na drodze.
W związku z ilością osób chcących zwiedzić muzeum, przyjechanie tam i kupienie biletu może się okazać niemożliwe. Zaleca się wykupienie biletu na wycieczkę poprzez stronę internetową, jeśli chcemy mieć pewność, że będą dostępne miejsca na zwiedzanie z przewodnikiem w naszym języku warto zrobić to około tygodnia wcześniej. Zwiedzać można w trzech wariantach: zwiedzanie z przewodnikiem zwykłe (trzy godziny), zwiedzanie studyjne (sześć godzin) lub zwiedzanie indywidualne (darmowy wstęp, bez przewodnika). Warto pamiętać, że nawet darmowe wejściówki trzeba zarezerwować – jeśli chce się je dostać w muzeum, najlepiej jechać tam bardzo wcześnie rano (pierwsze autobusy zaczynają odjeżdżać około 6) – wtedy są największe szanse na ich uzyskanie.
Jeśli bilety zostały zakupione, pozostaje przejazd z Krakowa do Auschwitz. W tym celu trzeba się udać na dworzec główny autobusowy, skąd odjeżdżają autobusy kilku różnych firm. Bilet zwykle można kupić u kierowcy, ale żeby mieć gwarancję, że na pewno pojedziemy, najlepiej kupić bilet w kasie dzień wcześniej.
Przejazd Kraków-Auschwitz trwa około półtorej godziny, warto jednak wziąć pod uwagę warunki pogodowe i ruch drogowy, które mogą sprawić, że podróż się przedłuży. Muzeum bardzo nie lubi spóźnień, zaleca być na miejscu pół godziny przed rozpoczęciem wykupionej wycieczki, a osoby, które pojawią się po czasie mogą nie zostać już wpuszczone.
Warto także wspomnieć o możliwości wyjazdu na wycieczkę zorganizowaną. Można je kupić przez internet, w punktach informacji turystycznej lub w hotelach i hostelach. Będą one znacznie droższe niż wyjazd samodzielny, jednak są znacznie wygodniejsze: nie trzeba się martwić ani o przejazd (autokary zwykle podjeżdżają pod hotel), ani o kupienie biletów odpowiednio wcześniej (często można kupić wycieczkę nawet kilka godzin przed jej odjazdem, a około dwa dni przed nie powinno być żadnych problemów z miejscami), a jeśli na drodze wydarzy się coś złego, to organizatorzy się tym zajmą. Warto jednak sprawdzić firmę, która oferuje nam wycieczkę – podejrzanie niska cena również powinna uruchomić alarm w naszej głowie. Profesjonalne firmy muszą opłacić przewodników z wyprzedzeniem, wykupić ubezpieczenie i zadbać o wszelkie formalności – zrobienie tego w cenie stu złotych jest praktycznie niemożliwe, więc jeśli zobaczymy taką ofertę, lepiej trzymać się od niej z daleka.