Skip to main content

Rusztowanie składa się z pionowych słupów połączonych ze sobą oraz żerdzi poziomych, z którymi są także połączone. Ostatecznie na całości położony zostaje pomost, w domyśle deska lub inny element drewniany. Rusztowania elewacyjne wykorzystywane są przy budowie oraz remontach budynków. Przydają się one również w przypadku tymczasowych konstrukcji takich jak scena czy estrada budowana na wolnym powietrzu. Poprzez zapotrzebowanie budowane są one jako konstrukcje wolnostojące lub rusztowania przyścienne. Oczywiście jeśli potrzebujemy rusztowania, nie musimy od razu go kupować. Istnieje wiele firm, które świadczą usługi z zakresu wypożyczania rusztowań.
W momencie wyboru właściwego systemu rusztowań stoimy przed kilkoma kwestiami, którymi powinniśmy się bliżej przyjrzeć. Po pierwsze cena, to w pewien sposób może nas interesować najbardziej. Nietrafiona inwestycja to strata rzędu kilku setek złotych, dlatego zdecydowanie lepiej jest wypożyczyć rusztowanie, nie musimy wtedy liczyć się z tym, że jeśli nie spełni naszych oczekiwań, to nie mamy żadnego wyjścia. W rzeczy samej możemy je po prostu zwrócić. Ale jeśli już zamierzamy zakupić rusztowanie, to pamiętajmy, dobre rusztowanie wcale nie musi być drogie.
Kolejna kwestia to nacisk na rusztowanie, czyli obciążenie jakie jest ono wstanie unieść. Zdecydowana większość rusztowań przyzwyczajona jest do obciążenia rzędu 200kg/m kwadratowy. Tego rodzaju obciążenia spotykane są przy większości prac elewacyjnych. Jeśli jednak wiemy, że będziemy składować na rusztowaniach materiały pokroju cegieł, to potrzebujemy zdecydowanie rusztowań o większej nośności i warto wtedy zainwestować w takowe. Unikniemy przykrych wypadków. Jeśli zakupiliśmy już rusztowanie, a okazuje się, że potrzebujemy takiego o większej nośności, nie szkodzi. Większość rusztowań posiada zdolność do zwiększenia swojej nośności. Wiąże się to bardzo często z koniecznością zastosowania np. krótszych podestów lub też ograniczenia maksymalnej wysokości rusztowań tudzież zmniejszeniu ilości poziomów, na których możemy pracować w jednym czasie.