Skip to main content

Polska od wielu już lat zmaga się z poważnym problemem, jakim jest niż demograficzny. Co więcej, niestety sytuacja na rynku pracy determinuje coraz więcej decyzji migracyjnych. Wszystko to sprawia, że nas Polaków w naszym kraju jest coraz mniej. A co na to rząd? Czy znajdzie wreszcie odpowiedź na problem coraz mniejszej liczby narodzin dzieci?

W naszym kraju od dłuższego czasu dość dynamicznie rozwija się urbanistyka. Również prawo poddawane jest kolejnym zmianom, które mają na celu czynić życie w naszym kraju lepszym, bezpieczniejszym i zwyczajnie godnym. A mimo to tych, którzy chcą w nim mieszkać, jest coraz mniej. Jaki pomysł na to ma obecna władza?

Swoistym pomysłem na poprawienie sytuacji demograficznej w naszym kraju jest poltyka prorodzinna, której celem jest przede wszystkim zachęcenie Polaków do decydowania się na większą liczbę dzieci. Oczywiście zachęta ta wiąże się z zaoferowaniem stabilnych warunków finansowych. Jakich konkretnie? Fundamentalnym pomysłem nowego rządu jest wprowadzenie specjalnego zasiłku w wysokości 500 zł na każde kolejne dziecko, przy czym w przypadku, gdy rodzina nie będzie przekraczała progu dochodowego, 500 zł co miesiąc otrzyma także na pierwsze dziecko. Poza tym od stycznia 2016 wprowadzone zostały także liczne zmiany związane ze wsparciem finansowym dla rodziców, którzy na przykład studiują czy też pracują w oparciu o umowę o dzieło.

Czy tak prowadzona polityka prorodzinna rzeczywiście osiągnie założony cel? Jak zwykle, odpowiedź przyniesie czas.