Każdy człowiek chciałby mieszkać w ładnej, spokojnej okolicy, w otoczeniu zieleni, parków, skwerów, gdzie można wyjść na spacer samemu lub z dziećmi czy zwierzętami domowymi. Z drugiej strony mieszkanie czy dom powinny znajdować się w pobliżu sklepów i dobrego węzła komunikacyjnego.
Bardzo trudno jest pogodzić wszystkie te cechy, które stanowią o tym czy dana okolica, osiedle jest atrakcyjna dla potencjalnych mieszkańców. Ścierają się tutaj bowiem interesy różnych stron, które często wzajemnie się wykluczają. Na szczęście wraz z rozwojem nauk technicznych, tego typu problemy można starać się rozwiązywać w coraz to bardziej innowacyjny sposób.
Analiza struktury miejskiej, a następnie zaplanowanie nowych części miast i osiedli leży w gestii nauki, którą jest urbanistyka. Ma ona za zadanie zaplanowanie przestrzeni miejskiej w taki sposób, by łagodzić różne interesy jej użytkowników, a także zadbać o jak największą ochroną środowiska naturalnego, o którym przecież w żadnym stopniu nie można zapomnieć.
Polityka zagospodarowania przestrzennego jest w każdym mieście inna i zazwyczaj leży w gestii urzędników i urzędów planowania przestrzennego. Sposób, w jaki zostanie zaprojektowana przestrzeń nowych osiedli, zależy w dużej mierze od wizji oraz możliwości finansowych miasta. Nie można także zapomnieć o takim aspekcie, jakim jest prawo mówiące o planowaniu przestrzeni miejskiej.
Dobrze zagospodarowana przestrzeń miejska pozwala uprzyjemnić jej mieszkańcom życie, a także sprawić, by codziennie poruszanie się po mieście nie sprawiało najmniejszych problemów.