W wielu miastach Polski widać coraz to wyraźniejsze znamiona postępu cywilizacyjnego. Przejawia się on między innymi w dużym stopniu urbanizacji i wielkomiejskości danych miast.
Najbardziej zurbanizowanym rejonem Polski jest Warszawa wraz z przyległościami, innymi słowy aglomeracja warszawska. Warszawa – z racji faktu, iż jest stolicą Polski – jest wręcz naszpikowana placówkami państwowymi, takimi jak choćby ministerstwa, urzędy, Trybunał Konstytucyjny, Sejm RP, Senat RP itd. Magia stolicy działa także na zagraniczne firmy, które w pierwszym rzędzie właśnie tam zakładają swoje przedstawicielstwa. Pod względem medialnym, Warszawa również jest potęgą. Wystarczy spojrzeć, ile telewizji ma w mieście spod znaku Syreny swoje główne siedziby.
Warszawa ma około dwóch milionów mieszkańców (licząc z ludnością napływową, nie zawsze zameldowaną). Wysokie wieżowce w centrum, metro, tramwaje, autobusy, szerokie arterie, nocne życie, podziemne przejścia, duży ruch uliczny niejednokrotnie związany z zatorami drogowymi, ogromna liczba taksówek i cały ten blichtr dookoła – wszystko to symptomy wielkomiejskości i dużego stopnia urbanizacji tego miasta. Warszawa to też miejsce, gdzie ustanawia się ogólnopolskie prawo. Albowiem poltyka jest w tym mieście obecna na każdym nieomal kroku. Jej bliskość potwierdza choćby wspominana wysoka częstotliwość występowania budynków państwowych instytucji: ministerstw, ambasad itd.
Reasumując, Warszawa i urbanistyka przez duże „U” to, możnaby powiedzieć, dobrana para.