Zwykło się uważać, że zawód prawnika jest jednym z najbardziej prestiżowych. Jest to wynikiem kilku czynników. Po pierwsze, studia prawnicze nie bez powodu uchodzą za jedne z najbardziej wymagających i trudnych. Po drugie, część wyobrażeń o pracy prawnika wynika ze stereotypów, które znamy z kina lub literatury. Jak jest naprawdę?

Początki
Żeby zostać adwokatem, najpierw trzeba dostać się na studia prawnicze. Zdanie wszystkich egzaminów i zaliczenie studiów są jednak dopiero początkiem kariery. Następnie trzeba zdać aplikację adwokacką a następnie zostać umieszczonym na liście adwokatów działających w kraju. Tylko w taki sposób można zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu.

Wymagania i zadania
Podstawowym zadaniem adwokata jest przygotowywanie dla swoich klientów pełnej dokumentacji spraw, które dla nich prowadzi, reprezentowanie w ich sądzie oraz udzielanie porad prawnych. Wymaga to od prawnika ogromnej pracowitości, swobodnego poruszania się po przepisach oraz dużej asertywności. To od jego inteligencji i pracowitości będzie zależało, czy prawnik znajdzie i utrzyma klientów.

Modele kariery
Kancelaria adwokacka, notarialna, sąd – to kilka z wielu miejsc, w których absolwent prawa może znaleźć pracę. Wszystko zależy od specjalizacji, jaką przyszły prawnik wybierze w trakcie studiów. Od tego wyboru zależą często jego przyszłe zarobki. Najwięcej bowiem zarabiają sędziowie i prokuratorzy. Poza wyborem specjalizacji istotna jest również kancelaria, w której znajdzie pracę. Jeżeli jest on prestiżowa, ma wtedy szansę na naprawdę duże zarobki. Oczywiście najlepszym pomysłem jest zawsze założenie własnej działalności.