Skip to main content

Coraz częściej na rynku nieruchomości możemy się spotkać z tak zwanymi domami inteligentnymi. Co to tak na prawdę jest? Definicja mówi, że domy inteligentne to systemy czujników, które działają na podstawie zaprogramowanego algorytmu. Czego możemy się spodziewać po takim domu? Co w nim znajdziemy?

1. Sterowanie oświetleniem. Czym byłby inteligentny dom bez sterowania oświetleniem? Dziś już nie trzeba kuć ścian w każdym pomieszczeniu domu, by zamontować w nim włącznik do zapalania światła. W inteligentnych domach to już przeżytek. Można zaprogramować tak oświetlenie, żeby zapalało się samo, na przykład kiedy czujnik zauważy ruch w przedpokoju sam zapali światło, mało tego można dowolnie sterować i programować natężeniem światła. Poza tym jeden włącznik może nam służyć do włączenia wielu świateł, albo z wielu miejsc możemy włączyć tylko jedną lampę.

2. Sterowanie żaluzjami i roletami antywłamaniowymi. Inteligentny dom to nie tylko sterowanie oświetleniem ale również wiele innych opcji. Również żaluzje będziemy mogli tak zaprogramować, by zsuwały się lub rozsuwały się zgodnie z naszym życzeniem, pory dnia czy natężenia oświetlenia słonecznego. Dostępna jest też funkcja dzięki, której rolety same się zamkną, na przykład, kiedy wszyscy domownicy opuszczą dom lub jest późna godzina.

3. Sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją. W system inteligentnego domu będzie wchodziło również ogrzewanie. Dzięki temu możemy dowolnie sterować temperaturą, ustawiając ją wedle naszego życzenia. Możemy ustawić temperaturę tak, by dom nagrzewał się już godzinę przed naszym przyjściem z pracy a ogrzewanie wyłączało się o określonej godzinie lub by w domu utrzymywana była stała temperatura, która nam odpowiada.

4. Sterowanie sprzętem audio. Można również zintegrować z systemem sprzęt muzyczny. Co to znaczy? Że w wielu pomieszczeniach domu możemy słyszeć muzykę. Ulubiona piosenka w trakcie kąpieli czy podczas przebywania w kuchni to nie problem. W dodatku sprzęt możemy uruchomić nierzadko z niejednego miejsca w domu.

5. Inteligentny dom to także ochrona przed włamaniami oraz monitoring domu. Co to oznacza? Inteligentny dom za pomocą czujników pozwoli na to, by o właściciel wiedział, kiedy w jego domu znajduje się intruz. Jednak nie tylko. Już nie trzeba pilnować czy zostało wyłączone żelazko, inteligentny dom, zrobi to za nas. Możemy również przez internet lub telefonicznie otrzymywać zawiadomienia dotyczące stanu mieszkania.

Jest wiele funkcji tu nie opisanych, które jeszcze kryje w sobie inteligentny dom. To świetny wybór dla każdego, dla kogo komfort jest bardzo ważny.