Skip to main content

Okazuje się, że jeszcze parę lat temu fotowoltaika była rzadko stosowana. Przede wszystkim była droga oraz nieopłacalna. Jednakże w latach 2019-2021 korzystne zasady rozliczeń oddawanej do sieci nadprodukcji prądu, a ponadto hojne dopłaty przyczyniły się do rozwoju sieci fotowoltaicznej w naszym kraju. W 2022 roku ma miejsce stały wzrost zainteresowania fotowoltaiką. Mowa tutaj o dobrej inwestycji, która powinna zwrócić się w szybkim czasie.

Warto powiedzieć, że instalację fotowoltaiczną można zbudować systemem gospodarczym. Okazuje się, że większość prac może zrobić każda osoba z podstawowym pojęciem o elektryce oraz zasadach wykonawstwa instalacji PV, lecz przydaje się też sporo wiedzy budowlanej, żeby możliwe było bezpieczne umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej. Najlepiej jednak montaż zostawić renomowanej firmie. Wytwarzanie własnego prądu z instalacji fotowoltaicznej powoduje zmniejszenie rachunków za energię kupowaną z sieci, dzięki temu, że wszelakie urządzenie domowe w pierwszej kolejności pobierają prąd, który został wyprodukowany z mikroelektrowni fotowoltaicznej. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie.

Pomimo że instalacja fotowoltaiczna wymaga pewnej inwestycji, która na początku wydaje się wysoka, to będzie ona stopniowo zwracać się w postaci spadku rachunków za energię, co jest bardzo istotne. Warto też wiedzieć, że opłacalność paneli fotowoltaicznych rośnie co roku, zwłaszcza w obliczu podwyżek cen energii elektrycznej pobieranej z ogólnej sieci. Trzeba zauważyć, że z instalacji o mocy 1 kWp, która będzie skierowana we właściwą stronę, a także pod odpowiednim kątem, możliwe jest wyprodukowanie nawet 11500 kWh energii w skali roku. Dlatego trudno się dziwić, że fotowoltaika jest coraz popularniejsza nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach. Co więcej, stosując proste obliczenia, warto przyjąć, że statystyczna polska rodzina w skali roku na potrzeby swojego gospodarstwa domowego pobiera nawet do 5000 kWh energii. Jednakże w zależności od mocy falownika, czyli elementu systemu fotowoltaicznego, który przekształca prąd zmienny na prąd stały, można stwierdzić, że instalacja fotowoltaiczna mająca moc 4kWp jest w stanie produkować nawet 77 proc. rocznego zapotrzebowania energii elektrycznej, co jest bardzo cenione. W Polsce pojawia się coraz więcej firm, które oferują panele fotowoltaiczne oraz montaż. Najlepiej jednak zawsze postawić na renomowane przedsiębiorstwo, gdyż jakość jest kwestią priorytetową w przypadku paneli fotowoltaicznych.