Adwokat to prawnik świadczący pomoc prawną w szczególności polegającą na udzielaniu porad prawnych. Adwokat sporządza też opinie prawne i opracowuje projekty aktów prawnych oraz to, jak ma wystąpić przed urzędami, a szczególnie przed sądem. Zawód wykonywany jest na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze. Potocznie na adwokata możemy też mówić obrońca sądowy. Aby wykonywać ten zawód należy ukończyć wyższe studia prawnicze, przejść aplikację adwokacką i zdać egzamin adwokacki. Prawo wykonywania zawodu przysługuje tym, co wpisani są na listę adwokatów.
Adwokat może wykonywać swój zawód w zespołach adwokackich lub otworzyć i prowadzić swoja własną kancelarię adwokacką. Wymaga to jednak dużego nakładu finansowego i pracy, ze względu na bardzo dużą konkurencje występującą w tym zawodzie. Kancelaria adwokacka to inaczej biuro prawnika. Zawodem podobnym jest zawód radcy prawnego lub doradcy podatkowego. Adwokat od wielu lat cieszy się szacunkiem wśród społeczeństwa. Należy do najbardziej opłacalnego i prestiżowego zawodu. Należy on do zawodów wolnych, stąd też nie ma możliwości zatrudnienia się w kancelarii na umowę o pracę.
Osoba, która chce wykonywać tą pracę musi być rzetelna, dyspozycyjna, zdyscyplinowana i zaangażowana w to co robi. Adwokat powinien być komunikatywny, cechować się łatwością w tworzeniu wypowiedzi i posiadać umiejętności retoryczne. Powinien umieć odnaleźć się w stresujących sytuacjach, gdyż przebywanie na sali rozpraw nie należy do łatwych.
Początkujący adwokat zarabia w granicach od 1500 do 4 tys. złotych. Wraz ze wzrostem doświadczenia i wygranych procesów pensja ta rośnie