W języku potocznym przyjęło się powszechnie używać słów prawnik, adwokat, a niejednokrotnie również radca prawny, zamiennie, określając nimi osobę zajmująca się i znającą się na prawie. I pomimo, iż wszystkie trzy określenia i zawody są ze sobą spokrewnione, trzeba mieć świadomość, że każdy z tych zawodów jest odrębnym i niepoprawnym jest stosowanie tych trzech określeń zamiennie.
Prawnik ukończył studia prawnicze i posiada tytuł magistra prawa. Jest to najniższy stopień zawodowy w zakresie prawa i pomimo, iż może on otworzyć kancelarię prawniczą i udzielać porad nie podlega on odpowiedzialności dyscyplinarnej i, co istotne, nie musi być mieć wykupionego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na wypadek błędów czy uchybień. Prawnik nie może reprezentować nikogo przed Sądem (wyjątkiem jest Sąd Cywilny).
Adwokat, to osoba, która po ukończeniu studiów wyższych z zakresu prawa odbyła i ukończyła, egzaminem z pozytywnym wynikiem, szkolenie aplikanckie, została wpisana na listę adwokatów i złożyła ślubowanie. Adwokat jest wśród zawodów prawniczych stopniem najwyższym. Nie może on być zatrudniony. Miejscem pracy adwokata jest zazwyczaj kancelaria adwokacka. Adwokat reprezentuje swoich klientów przed Sądami wszelkich instancji. Ponadto jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, obowiązuje go tajemnica zawodowa i podlega kontroli organów adwokatury.
Radca prawny to z kolei adwokat, który może być zatrudniony, ale nie może reprezentować klientów w sprawach karnych oraz karnoskarbowych.
Różnice pomiędzy opisanymi zawodami nie są duże, aczkolwiek dla własnego dobra warto je znać, by w razie potrzeby wybrać odpowiednią pomoc, bowiem radca prawny to nie prawnik, a prawnik to nie adwokat.