Prawnik a adwokat

By 20 marca 2016Prawo

Kancelaria adwokacka pomaga osobom prywatnym oraz przedsiębiorstwom. Jeżeli mamy jakiś problem natury prawnej, od razu możemy udać się do takiego miejsca i mieć pewność, że zajmą się nami osoby z doświadczeniem. Prawnik może nam na przykład wyjaśnić wszystkie prawa przysługujące nam z tytułu bycia konsumentem. Jest to bardzo praktyczna wiedza, ponieważ praktycznie każdego dnia stajemy się konsumentami podczas dokonywania zakupu w sklepie. Konsument ma wiele możliwości dochodzenia swoich praw. Adwokat może doradzić te kroki, które jego zdaniem okażą się najlepszym wyborem, będą najbardziej efektywne.
Jedną z najbardziej efektywnych form dochodzenia swoich praw jest roszczenie polegające na wymianie rzeczy lub usunięciu wady znajdującej się w produkcie. Są to podstawowe uprawnienia każdego kupującego. Ma on jeszcze prawo do obniżenia ceny oraz odstąpienia od umowy. Usunięciem wady jest naprawa rzeczy, przywrócenie rzeczy do stanu zgodnego z zapisami umowy kupna-sprzedaży. Nie ma teraz ograniczenia czasu, w którym klient może zgłosić się z takimi pretensjami. Kiedyś należało zrobić to w czasie jednego miesiąca od momentu dokonania kupna.
Przez wiele lat świadomość konsumencka Polaków była stosunkowo niewielka. Tylko niewielka grupa konsumentów zdawała sobie sprawę z tego, jak szerokie prawa posiada. Sprzedawcy bardzo często wykorzystywali tę nieznajomość prawa i na przykład odmawiali przyjmowania wadliwych towarów. Teraz do takich sytuacji dochodzi zdecydowanie rzadziej. Do złożenia reklamacji potrzebne jest jednak zachowanie dowodu dokonania transakcji. Takim dowodem jest paragon.