Darmowe porady prawne u studentów

By 14 marca 2016Bez kategorii

Jeśli przytrafi nam się kłopot natury prawnej, zazwyczaj nie kierujemy sprawy od razu prosto do sądu. Najpierw potrzebujemy wsparcia kogoś, kto przeanalizuje nasz problem, podpowie czy warto w ogóle wychodzić z nim na drogę prawną, lub jak można to rozwiązać polubownie, i wskaże konkretne kroki jakie należy w tym celu podjąć. Rzecz jasna od świadczenia takich usług najlepsza jest kancelaria adwokacka. Wówczas wyspecjalizowany w danej dziedzinie prawa adwokat zajmie się kompleksowo nasza sprawą. Jednak mankamentem korzystania z jego usług jest ich cena – niestety prawnicy nawet za konsultacje liczą sobie spore kwoty, i to dlatego tak wiele spraw nie trafia na wokandę.

Na szczęście nie zawsze musimy wyłożyć pieniądze, zanim w ogóle przekonamy się czy powinniśmy kierować sprawę do sądu, czy też może bezpieczniej będzie odpuścić. Każdy młody prawnik zanim zdobędzie doświadczenie i będzie mógł doradzać komukolwiek w profesjonalnej kancelarii, musi poznać dziesiątki prawdziwych spraw, z jakimi borykają się zwykli ludzie. Wówczas nauczy się on je klasyfikować, rozróżniać ich wagę i przeprowadzać rozmowy z klientami. Nauczy się też pod nadzorem prawnika starszego stażem, w jaki sposób prowadzić poszczególne sprawy.

Takie poradnie funkcjonują często przy uczelniach, i ich celem nie jest prowadzenie klienta i reprezentowanie go w sądzie, a raczej pomoc przy drobnych sprawach wymagających prawniczej wiedzy – konstruowaniu treści wniosków, skarg czy odwołań, doradzaniu klientom czy warto wstąpić na drogę prawna, lub jakie środki prawne najkorzystniej podjąć w danej sytuacji. Codziennych problemów natury prawnej, z którymi przychodzą ludzie jest tak wiele, że jako prawnik nigdy nie można się nudzić.