W naszym życiu może się zdarzyć, że będziemy potrzebowali porady prawnej w określonej sprawie. Warto byłoby wiedzieć, do kogo się zwrócić w razie potrzeby i jakie są rozbieżności, pomiędzy poszczególnymi zawodami zajmującymi się tymi kwestiami.
Na początku należałoby wyjaśnić podstawową różnicę pomiędzy prawnikiem i adwokatem. Ludzie często mylą ze sobą te dwa zawody, nie zdając sobie sprawy, że są one całkowicie inne. Prawnikiem może być osoba, która po prostu skończyła prawo i nie pracuje w swoim zawodzie. Przykładem takiej osoby może być też wykładowca na uczelni, który przekazuje po prostu swoją wiedzę młodszym pokoleniom. Natomiast adwokat powinien dodatkowo (poza samymi studiami), przejść specjalne szkolenie nazywane aplikacją i zdać egzamin, uprawniający go do wykonywania swojego zawodu.
Adwokat jest zobowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy dana kancelaria adwokacka jest godna zaufania. Jeżeli nie widnieje ona na liście KRS, wtedy najlepiej będzie zrezygnować z korzystania z jej usług, gdyż osoba prowadząca daną firmę, najpewniej nie będzie adwokatem. Jest to ważne ze względu na rodzaj naszego problemu, gdyż w niektórych sprawach w sądzie może nas reprezentować wyłącznie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o różnicach pomiędzy radcami prawnymi i adwokatami. Dla zwykłego klienta istotną informacją będzie to, że obie grupy zawodowe mają bardzo podobne kompetencje. Jedynym wyjątkiem jest rodzaj spraw, które mogą oni prowadzić w sądzie. W sprawach karnych oraz karnoskarbowych może nas reprezentować jedynie adwokat. Państwo polskie dąży do połączenia tych dwóch zawodów, trafnie wskazując iż taki podział jest jedynie kłopotliwy dla klienta i nie ma żadnego uzasadnienia praktycznego.